امروز سه شنبه 28 آبان 1398
aghaghia.cloob24.com
0
حتماً بعد از آزمون، بسیاری از شما، خوب متوجه اشتباهات کوچک و بزرگ در امتحان خودتان شده اید و انگشت حیرت به دهان گرفته و لب‌های خود را گزیده‌اید که چرا گزینه‌ای را که در سؤال درست یافته‌اید در پاسخ‌برگ اشتباه وارد نموده‌اید و یا چرا ضرب را جمع کرده‌اید و یا جمع را ضرب. همچنین چرا به درس علوم نرسیده‌اید و یا برای ریاضی وقت کم آورده‌اید.
تمام این اشتباهات به نام اشتباهات غیر علمی است که به مدیریت کردن نیازمندند. یعنی هر داوطلبی باید از شب قبل از آزمون آزمایشی بداند که در روز آزمون چه کارهایی انجام خواهد داد. 
به طور مثال باید بدانید که شب قبل از امتحان نباید تا دیر وقت به مطالعه مشغول باشید؛ حداکثر ساعت ۱۰ شب بخوابید؛ ۲ ساعت قبل از آزمون از خواب بیدار شوید؛ صبحانه‌ی کامل بخورید؛ با خودتان یک بطری آب، خرما یا شکلات، مداد، پاک‌کن، دستمال پارچه ای و. بردارید؛ در هنگام رسیدن به مکان امتحان با دوستان در مورد آزمون صحبت نکنید؛ در دفترچه ی سؤال از چه درسی شروع و با چه درسی خاتمه بدهید؛ به چه سوالهایی پاسخ بدهید و کدام سوالها را کنار بگذارید؛ هر درسی را در وقت پیشنهادی پاسخ بدهید؛ و بسیاری نکات ریز و درشت دیگر که در کیفیت و کمیت آزمون شما تأثیر می گذارد.

 اکنون ما می خواهیم این نکات را بطور کامل و به صورت مستمر در بخش "مشاوره ی ویژه" قرار دهیم تا بتوانید آرام آرام آنها را مطالعه و در آزمون خودتان بکار ببندید. 
امیدواریم به دل و جانتان بنشیند و ما هم در لذت موفقیت شما سهیم شویم. 

یادتان باشد هنر آزمون دادن یا مدیریت زمان و یا مدیریت کردن اشتباهات غیرعلمی با خودش آرامش، اقتدار و دقت را در آزمون به همراه خواهد داشت پس شک نکنید که اجرای آن می تواند درصد قابل توجهی به بالا رفتن تراز و پائین آمدن رتبه‌تان کمک کند.

 ۸ حرکت برای مات کردن آزمون تیزهوشان!

۱ ـ روش یك تیك، دو تیك را برای سوال‌های سخت یا وقت‌گیر به‌كار ببر. (مدیریت زمان «۱»)

در آزمون‌های تستی (مشابه آزمون تیزهوشان) هیچ چیز گران‌بهاتر از «وقت» نیست. بنابراین باید به دنبال روش‌هایی باشید كه در زمان محدود آزمون بیشترین تعداد تستی را كه می توانید پاسخ دهید. لج‌بازی كردن با یك یا چند تست سمج و نامهربان و اصرار به مقلوب كردن آن‌ها نتیجه‌ای جز از دست دادن تعداد زیادی از تست‌های آسان و مهربان ندارد.

مؤثرترین تكنیك برای استفاده‌ی بهینه از زمان روش «یك تیك، دو تیك» است. برای اجرای این روش كافی است در آزمون با هر تستی كه مواجه می شوید آن را مطابق دسته‌بندی زیر شناسایی كنید:

الف) تست‌های مهربان: تستی را كه با خواندن آن، راه‌حلش را تشخیص می دهید و می توانید بدون دردسر در زمان استاندارد (یا كم‌تر) پاسخ دهید، تست مهربان می نامیم. به این تست‌ها بی درنگ پاسخ دهید. 

ب) تست‌های سمج: تستی را كه در نگاه اول آشنا به نظر می رسد (و حتی شاید راه‌حلش را هم بدانید). اما برای رسیدن به پاسخش باید وقت و انرژی زیادی صرف كنید، تست سمج می گوییم. مقابله با وسوسه‌ی پاسخ‌گویی به تست‌های سمج یك هنر است كه رتبه‌های برتر آزمون دارند. در ابتدا به این تست‌ها پاسخ ندهید و آن‌ها را با یك تیك نشان‌دار كنید. معنی آن این است كه اگر وقت شد به سراغشان خواهید آمد. 

پ) تست‌های غریبه: تست‌هایی كه به نظرتان آشنا نمی آید و جواب آن‌ها را نمی دانید، در این دسته قرار می گیرند. این تست‌ها را با علامت دو تیك علامت‌گذاری كند.

 پس از این‌كه به تست‌های مهربان پاسخ دادید، چنان‌چه از وقت پیشنهادی دفترچه سوال، چیزی مانده باشد، صرف جواب دادن به تست‌های سمج (یك تیكی) كنید و اگر در آخر باز هم زمانی باقی ماند (كه احتمالش كم است) به سراغ تست‌های غریبه (دو تیكی) بروید و تلاش كنید راه‌حل آن‌ها را به‌خاطر آورید و پاسخشان را پیدا كنید.

گاهی پشت سر هم قرار گرفتن چند تست سمج یا غریبه به ویژه در ابتدای تست‌های یك درس می تواند روحیه‌ی شما را منهدم كند! واقعیت این است كه در هر آزمون تعدادی تست متوسط و چند تایی تست آسان و تعدادی تست سخت مطرح می شود و معمولاً تست‌های متوسط از تست‌های آسان و سخت بیشتر است. بنابراین پشت سر هم قرار گرفتن چند تست سخت تأثیری در تعداد كل تست‌های سخت ندارد و با پخش شدن این تست‌ها در لابه‌لای تست‌های آسان و متوسط تغییری در كل آزمون رخ نمی دهد. بنابراین آرامش خود را حفظ كنید و بگذارید اضطراب، رقبای احساسی شما را عقب بیندازد.

 لازم به گفتن نیست كه شرایط آزمون (از جمله درجه‌ی سختی سوال‌ها) برای همه‌ی داوطلبان هم‌سطح یكسان است. یعنی تستی كه برای شما سخت است، به احتمال قوی برای رقبای شما هم سخت است. هم‌چنین در حد توانایی و تسلطی كه در هر درس یا مبحث دارید، از خودتان توقع داشته باشید. در غیر این صورت اضطراب به سراغتان می آید و اتلاف وقت شما را صد چندان می كند. 
پیشنهاد می كنیم كه شب قبل از هر آزمون آزمایشی، زمان كوتاهی را به فكر كردن در مورد شرایط خاص آزمون اختصاص ‌دهید. مثلاً تصور كنید در درسی كه مسلط هستید چند سوال اول سخت است؛ حالا سعی كنید به‌صورت ذهنی بر این شرایط غلبه كنید. این تمرین ذهنی به شما كمك می كند تا در جلسه‌ی آزمون شرایط سخت را پیش‌بینی كرده، دچار اضطراب نشوید.

 فواید روش یك تیك، دو تیك:
ـ در زمانی كه شما ۲ یا ۳ تست سخت را پاسخ دهید، می توانید ۵ تست متوسط یا ۱۰ تست آسان را جواب دهید. 
نظم و ترتیب ناشی از این روش، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و می توانید در زمان آزمون بهترین نتیجه‌ای كه می توانید را بگیرید. 
روان‌تر و با آرامش بیشتری به تست‌ها پاسخ می دهید و مطمئن خواهید بود كه هیچ یك از تست‌های مهربان را از دست نمی دهید. 
انرژی تان را بی مورد از دست نخواهید داد. انرژی شما محدود است، همانند یك دونده‌ی استقامت آن را بین تست‌ها و درس‌های آزمون به تناسب تقسیم كنید.
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه