امروز جمعه 13 تیر 1399
aghaghia.cloob24.com
0
1. هر وقت ریاضی می خوانید از خوانده‌های خود یاداشت بردارید و برای بار دوّم و سوّم از روی یاداشت‌های خود مطالعه کنید.

2. اگر از مطالعه ریاضی خسته شدید؛ مدتی قدم بزنید و مغز خود را آرام کنید و برای ادامه مطالعه خود را آماده کنید.

3. درس ریاضی را بین دروس خواندنی مطالعه کنید و هیچ وقت خودتان را با مطالعه محض ریاضی خسته نکنید.

4. بعد از مطالعه هر بخش سعی کنید مثال‌های کاربردی در آن مبحث برای خود بیابید. مثلاً وقتی بخش مساحت را مطالعه می کنید سعی کنید مساحت اطاق خود و قسمتی از دیوار خانه که به شکل مثلث یا ذوزنقه است را محاسبه کنید.

5. در ریاضی آن‌چه مهم است تکرار در مطالعه است تا می توانید تکرار کنید.

6. خسته نشوید و نگویید ما استعداد ریاضی نداریم زیرا 99 ٪ آن‌چه می آموزیم عرق جبین است و فقط 1 ٪ استعداد است. بی استعدادترین افراد نبوغ وقت خود شده اند.

7. خودتان را به فکر کردن روی مسئله های ریاضی عادت دهید. توجه کنید که بسیاری از مسائل خوب به راحتی حل نمی شوند بنابراین اگر در حل هر مسئله ای موفق نشدید، ناامید نشوید. برای حل مسائل تلاش کنید هرچند اگر ساعت‌ها و روزها وقت شما را بگیرد. از وقت‌های اضافی (هنگام پیاده روی، ایستادن در صفهای مختلف اتوبوس، خرید نان و.) برای حل مسائل و فکر کردن روی آنها استفاده کنید. روی مسائل کتابهای درسی خود خوب فکر کنید و برای حل آنها وقت بگذارید اما به آنها اکتفا نکنید. همیشه یک مسئله جدید برای حل در ذهنتان داشته و به دنبال مسائل جدید باشید. از هیچ مسئله ای نترسید. از مسائل مربوط به المپیادهای سالهای گذشته کشوری و بین المللی اطلاع داشته باشید و اگر فرصت کردید راه حل آنها را نیز پیدا کنید. در کل سعی کنید دایره المعارف مسائل ریاضی ذهنتان را یعنی مجموعه مسائلی که دیده اید نه مسائلی که حل کرده اید دائماً توسعه دهید. اگر چند ماه خودتان را به این کارها عادت دهید، مسائل کتابهای درسی و نتیجتاً تستهای کنکور برایتان کاملا پیش پا افتاده خواهد شد.

8. نسبت به ریاضی دید بهتری پیدا کنید. برای این کار لیستی از کاربردهای ریاضی را در رشته‌های مختلف و امور جاری زندگی بنویسید؛ مثلاً کاربرد ریاضی در ساختمان‌سازی.

9. مطالبی که هنگام مطالعه می خوانید، حتی فرمول‌ها و معادلات و نیز سؤالات امتحان را به زبان فارسی برگردانید.

10. برای حل سریع مسائل ریاضی، تمرین کنید و هنگام مطالعه وقت بگیرید که یک مسئله را در چند دقیقه حل می کنید. البته عجله داشتن و شتاب‌زدگی توصیه نمی شود؛ زیرا باعث اشتباه می گردد، ولی سرعت عمل در جایی که شما متوجه راه‌حل شده‌اید و آن را بلدید، در جلوگیری از کمبود وقت به شما کمک می کند.

11. مسئله را گام به گام حل کنید. این کار باعث فهم خوب مسئله و حدس راه‌حل‌های درست می شود.

12. قبل از انجام محاسبات، مسئله را تجزیه و تحلیل کنید و با جزئیات طرح کنید.

13. برآوردی از پاسخ خود داشته باشید تا از طی کردن مسیر اشتباه، جلوگیری شود. مثلاً برآورد کنید که اگر از این راه‌حل استفاده کنید به فلان جواب می رسید. در این صورت آیا جواب مسئله درست خواهد بود؟

14. از بازنمایی ذهنی استفاده کنید. این کار باعث از بین رفتن وقفه‌ی ذهنی می شود؛ یعنی تصویر مراحلی را که می خواهید انجام دهید، در ذهن خود ترسیم کنید و تصاویرِ ذهنی مسائلِ مشابه را در ذهن خود بازسازی کنید.

15. جوابی را که می دهید مرتب بررسی کنید که آیا مسیر را درست می روید یا خیر.

16. هنگام مطالعه، تمرین‌ها را به صورت کتبی انجام دهید. از این‌که مسائل را ذهنی حل کنید، بپرهیزید؛ زیرا موجب اشتباه می شود.

17. از اینکه در آخرین لحظه، جواب خود را تغییر دهید بپرهیزید؛ مگر این‌که صددرصد از جواب خود مطمئن باشید.

18. فرمول‌های ریاضی را قبل از امتحان مرور کنید و با شروع امتحان آن‌ها را در حاشیه‌ی برگه بنویسید که هر وقت به آن‌ها نیاز داشتید به راحتی در دسترس باشند. اگر زمانی که مسئله را حل می کنید فرمول را بازیابی کنید، احتمال این‌که اشتباهی پیش آید، وجود دارد.

19. مسائل را مشابه مسائلی که قبلاً یاد گرفتید و حل کردید، در نظر بگیرید. هم‌چنین شباهت‌های آن را با مسائل دیگر پیدا کنید. این امر موجب از بین رفتن نگرانی می شود.

20. برای آمادگی بیش‌تر سر جلسه‌ی امتحان، مسائل زیادی حل کنید. از مثال‌ها و تمرین‌های کتاب غافل نشوید.

21. همه‌ی وقت خود را صرف چند مسئله‌ی سخت نکنید. ابتدا مسائل آسان را حل کنید. اگر دیدید مسئله‌ای سخت است از آن عبور کنید و بعد از پاسخ به تمام مسائل به آن برگردید.

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه